• Darmowa dostawa

  już od 600,00 zł

 • Kod rabatowy 5% START5

  na pierwsze zakupy

 • Szeroka Gama Produktów

  Ponad 500 produktów

 • Zadzwoń: 733-377-902

  Pon-Pt 8:00 - 16:00

 • Mail: bok@elektromax.pl

  Masz pytania napisz do nas

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Układanie instalacji elektrycznej w domu - co warto wiedzieć?

2023-04-25
Układanie instalacji elektrycznej w domu - co warto wiedzieć?

Montaż instalacji elektrycznej w domu jest jednym z końcowych etapów budowy. Prace powinny zacząć się od przygotowania projektu zgodnego z charakterystyką obiektu i pomieszczeń. Trzeba pamiętać o doborze akcesoriów odpowiednich do miejsca montażu.

Przy układaniu instalacji elektrycznej w domu trzeba brać pod uwagę jej funkcjonalność i bezpieczeństwo. Sieć powinna być dobrze zaprojektowana i wygodna. Jednocześnie niektóre jej części trzeba szczególnie uważnie zabezpieczyć przed wystąpieniem niebezpiecznych sytuacji. Na co zwrócić uwagę przy elektryce w domu? Jak ułożyć instalację i o czym nie możesz zapominać?

Rodzaje instalacji elektrycznych w domu

Instalacja elektryczna w domu jest jedną z podstawowych sieci jak wodna, kanalizacyjna i gazowa. Dzięki niej możemy korzystać z wielu sprzętów i urządzeń domowych. Jednak żeby korzystanie było wygodne i bezpieczne, sieć domowa musi być właściwie ułożona. Każda składa się z kilku elementów:

 • rozdzielnica elektryczna;
 • przewody;
 • puszki;
 • gniazdka i odbiorniki,
 • wyłączniki.

Domowe instalacje różnią się między sobą i nawet w jednakowych mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym nigdy nie znajdziesz dwóch identycznych. Podstawowe różnice między instalacjami wynikają jednak ze sposobu układania kabli instalacyjnych. Można tu wyróżnić dwa podstawowe typy sieci:

 • podtynkowa - przewody i puszki instalacyjne układane są w bruzdach wyżłobionych w murze. Następnie całość jest przykryta tynkiem i pozostaje niewidoczna;
 • nadtynkowa - przewody prowadzone są na powierzchni ścian w specjalnych peszlach lub rurkach z tworzywa sztucznego. Takie sieci montowane są w pomieszczeniach poza strefą dzienną, czyli w garażach, piwnicach i im podobnych.

Czasem można spotkać instalacje podtynkowe, w których montuje się nadtynkowe gniazdka i włączniki. Ciekawe rozwiązania elektryczne w domu mogą pojawiać się także przy rozbudowie lub przebudowie instalacji.

Projektowanie instalacji elektrycznej do domu - od czego zacząć?

Od czego zacząć instalację elektryczną w domu? Najważniejszy jest plan, czyli w tym przypadku projekt instalacji. Powinien być wykonany przez profesjonalnego elektryka z uprawnieniami, jednak pewne prace możesz wykonać samodzielnie. Przede wszystkim rozplanuj, w jaki sposób będą ułożone gniazda, źródła światła i oświetlenie. Tworząc plan instalacji elektrycznej w domu, weź pod uwagę funkcjonalność pomieszczeń, moc używanych tam urządzeń, a także ich ilość.

O czym trzeba pamiętać projektując instalację elektryczną?

Profesjonalnie zaplanowany układ instalacji elektrycznej w domu musi już zawierać dodatkowe informacje o sieci. Przede wszystkim trzeba obliczyć potencjalną moc urządzeń i dobrać do niej odpowiednie przewody. Elektryk będzie też musiał zaplanować miejsce ułożenia rozdzielnicy elektrycznej natynkowej, a także obszary, w których będą zlokalizowane puszki natynkowe.

Przykładowa instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym nie tworzy jednego obwodu. Dlatego w projekcie trzeba też uwzględnić ilość obwodów elektrycznych i sposób ich prowadzenia. Będzie to miało spore znaczenie przy wyłączaniu części sieci lub rozdzielaniu obiektu na mieszkania.

Jak chronić miejsca szczególne w domowej instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna w domu zawiera miejsca uznawane za szczególnie niebezpieczne. Chodzi tu przede wszystkim o pomieszczenia mokre, czyli kuchnię, łazienkę i toaletę. Może tu dojść do zachlapania lub zalania gniazdek, co tworzy poważne zagrożenie dla domowników. Jak poprowadzić instalację elektryczną w domu w takich pomieszczeniach?

Zadbaj o to, żeby gniazdka były oddalone od strefy największego ryzyka zachlapaniem. Minimalna odległość od prysznica i wanny powinna wynosić 60 centymetrów. Zadbaj o zastosowanie gniazd o odpowiednim zabezpieczeniu przeciwwilgociowym. W łazience powinny być gniazdka i włączniki o poziomie zabezpieczenia IP 44 lub wyższym. Skuteczne są gniazda i wyłączniki wyposażone w klapkę zabezpieczającą przed zachlapaniem.

Jak ułożyć instalację elektryczną?

Jeśli projekt jest gotowy, a akcesoria zakupione, możesz przejść do układania sieci. Montaż instalacji elektrycznej w domu zacznij od wyznaczenia miejsc na gniazda, punkty oświetleniowe, przewody, a także puszki instalacyjne podtynkowe. Jeśli układasz instalację podtynkową, trzeba wykonać szczeliny za pomocą bruzdownicy, wierteł i frezów.

Układanie akcesoriów elektrycznych zacznij od zamocowania rozdzielnicy elektrycznej i wszystkich puszek instalacyjnych. Następnie przeciągnij między nimi przewody, zwracając uwagę na grubość i ilość żył wewnętrznych. Końcowym etapem układania instalacji elektrycznej w domu będzie podłączenie gniazd, punktów oświetleniowych i włączników. Dopiero po odbiorze technicznym, wykonanym przez osobę z uprawnieniami SEP, instalację można podłączyć do sieci energetycznej.

Planujesz samodzielny montaż instalacji elektrycznej w domu? Potrzebujesz pewnych akcesoriów do budowy sieci? Wszystkie potrzebne produkty znajdziesz w sklepie Elektromarket24.pl. Zgromadzony u nas osprzęt jest objęty gwarancją, fabrycznie nowy, a także spełniający wszelkie normy potrzebne do wykorzystania go w sieciach elektrycznych.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 30 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-02
Jestem zadowolony, towar OK, przesyłka szybka (nie bardzo szybka).
2024-04-12
sprawnie, szybko i zgodnie z oczekiwaniami. dziekuję !
pixelpixel