• Darmowa dostawa

  już od 600,00 zł

 • Kod rabatowy 5% START5

  na pierwsze zakupy

 • Szeroka Gama Produktów

  Ponad 500 produktów

 • Zadzwoń: 733-377-902

  Pon-Pt 8:00 - 16:00

 • Mail: bok@elektromax.pl

  Masz pytania napisz do nas

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rozdzielnica elektryczna w domu jednorodzinnym: gdzie i jak ją zamontować?

2023-07-10
Rozdzielnica elektryczna w domu jednorodzinnym: gdzie i jak ją zamontować?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działa i gdzie powinna znajdować się rozdzielnica elektryczna w domu jednorodzinnym? Właściwy montaż i zrozumienie roli tego urządzenia jest kluczem do bezpiecznej i efektywnej eksploatacji instalacji elektrycznej.

Rozdzielnica elektryczna w domu jednorodzinnym to niewielki, ale niewątpliwie kluczowy element instalacji elektrycznej. Jest odpowiedzialny za bezpieczne i efektywne rozprowadzanie energii do poszczególnych urządzeń. Choć jej obecność jest dla nas oczywista, często nie zdajemy sobie sprawy z istotnej roli, jaką pełni. Co należy wziąć pod uwagę przy jej wyborze i montażu? W artykule przybliżymy ten temat, aby lepiej zrozumieć, co stanowi o dobrej rozdzielni elektrycznej oraz jak i gdzie ją zamontować.

Czym są rozdzielnice elektryczne?

Zacznijmy od definicji. Rozdzielnica elektryczna, nazywana też skrzynką elektryczną, to zasadniczo centrum kontrolne domowej instalacji elektrycznej. To tutaj energia elektryczna, pochodząca z sieci dystrybucyjnej, jest dzielona na poszczególne obwody, takie jak oświetlenie, gniazdka czy duże sprzęty AGD. Za pomocą rozdzielni mamy kontrolę nad tym, które obwody są zasilane, a także gwarantujemy ich ochronę przed różnymi zagrożeniami.

Z czego jest zbudowana rozdzielnica elektryczna oraz jakie są jej funkcje?

Podstawowym elementem rozdzielni elektrycznej jest skrzynka, w której znajdują się wszystkie niezbędne komponenty. Chronią podzespoły przed uszkodzeniem mechanicznym, czynnikami zewnętrznymi i niepowołanymi osobami. Skrzynki elektryczne w domu mogą być wykonane z różnych materiałów. Popularne są skrzynki metalowe lub z tworzyw sztucznych, a ich wybór zależy od specyfiki obiektu i wymagań użytkownika.

We wnętrzu skrzynki znajdują się wyłączniki nadprądowe, które pełnią funkcję zabezpieczającą przed przeciążeniem i zwarciem. W przypadku wykrycia niebezpiecznych warunków, wyłączniki te automatycznie odcięcie zasilania. W ten sposób chronią całą instalację i dają bezpieczeństwo domownikom.

Do innych ważnych elementów rozdzielni zalicza się listwy zaciskowe oraz przewody, które zapewniają prawidłowe przewodzenie prądu do poszczególnych obwodów.

Jaka rozdzielnica do domu jednorodzinnego? Rodzaje rozdzielni elektrycznych

Dobór odpowiedniej rozdzielni do domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, musi być ona dostosowana do mocy przyłączeniowej, jaką posiada dom, oraz do ilości i rodzaju obwodów, które mają być zasilane.

Wybierając rozdzielnice, warto zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów oraz na renomę producenta. Oczywiście, rozdzielnica musi spełniać wszystkie obowiązujące normy bezpieczeństwa i posiadać odpowiednie atesty. Warto również zwrócić uwagę na jej typ. Na rynku dostępne są między innymi rozdzielnice natynkowe, które montowane są na powierzchni ściany, oraz podtynkowe, chowane w jej wnętrzu.

W którym miejscu najlepiej zamontować rozdzielnicę elektryczną w domu?

Lokalizacja rozdzielnicy w domu jednorodzinnym jest istotnym aspektem, który wpływa zarówno na komfort użytkowania, jak i na bezpieczeństwo. Przede wszystkim, rozdzielnica powinna być łatwo dostępna, aby możliwe było szybkie wyłączenie zasilania w razie potrzeby. Z tego względu często montuje się ją na parterze, w pobliżu wejścia do domu.

Kolejnym ważnym aspektem jest ochrona rozdzielnicy przed szkodliwymi warunkami środowiskowymi, takimi jak wilgoć czy wysoka temperatura. Dlatego też, pomieszczenie, w którym znajduje się rozdzielnica, powinno być suche i dobrze wentylowane. Skrzynka elektryczna w domu jednorodzinnym najczęściej montowana jest w pomieszczeniach technicznych w piwnicach.

Również w przypadku montażu rozdzielnicy na zewnątrz budynku, na przykład w ramach instalacji fotowoltaicznej czy instalacji odgromowej, należy zapewnić jej odpowiednią ochronę. W takim przypadku warto zastosować rozdzielnicę natynkową o odpowiednim stopniu ochrony.

Zamontowanie rozdzielnicy w odpowiednim miejscu to jedno, ale to jeszcze nie koniec wyzwań. Następnym krokiem jest zatem poprawne jej podłączenie. Jak podłączyć rozdzielnice? Poprawne oraz bezpieczne podłączenie rozdzielnicy domowej wymaga sporej wiedzy z zakresu elektryki i nie jest zadaniem dla amatora. Prace związane z podłączaniem rozdzielni powinien wykonać wykwalifikowany elektryk, który opracuje domową rozdzielnicę elektryczną schemat oraz przeprowadzi wszystkie prace zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa.

Rozdzielnie elektryczne w domu jednorodzinnym - podsumowanie

Rozdzielnica elektryczna w domu jednorodzinnym to niezbędny element każdej instalacji elektrycznej. Jej doboru i montażu nie należy jednak traktować lekceważąco - są to zadania, które wymagają wiedzy i doświadczenia. Z tego powodu, najlepiej powierzyć je specjalistom. Dobrze zaprojektowana i zamontowana rozdzielnica to gwarancja bezpiecznego i efektywnego korzystania z energii elektrycznej na co dzień.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 31 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-02
Jestem zadowolony, towar OK, przesyłka szybka (nie bardzo szybka).
2024-04-22
Szybka dostawa, towar zgodny z opisem
pixelpixel