• Darmowa dostawa

  już od 600,00 zł

 • Kod rabatowy 5% START5

  na pierwsze zakupy

 • Szeroka Gama Produktów

  Ponad 500 produktów

 • Zadzwoń: 733-377-902

  Pon-Pt 8:00 - 16:00

 • Mail: bok@elektromax.pl

  Masz pytania napisz do nas

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie do ogrodu - jak uniknąć błędów?

2023-06-01
Oświetlenie do ogrodu - jak uniknąć błędów?

Oświetlenie zewnętrzne będzie w stanie ciekawie podkreślić architekturę ogrodu. Zapewni większe bezpieczeństwo przed domem i zwiększy komfort wypoczynku. Jak dobrać odpowiednie akcesoria i zaplanować system oświetleniowy przed domem?

Oświetlenie ogrodu ma zwiększyć jego funkcjonalność i poprawić bezpieczeństwo przed domem. Błędnie zaprojektowane stanie się uciążliwe. Na jakie elementy zwrócić uwagę, żeby nie popełnić błędów? Jak zaplanować układ i rozstaw lamp ogrodowych? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Jakie elementy w ogrodzie wymagają oświetlenia?

Planujesz montaż instalacji oświetleniowych w ogrodzie? Zależy Ci na tym, żeby przestrzeń przed domem była nie tylko atrakcyjna, ale także funkcjonalna? Planując oświetlenie zewnętrzne, kieruj się podobnymi zasadami, jakie towarzyszą większości koncepcji aranżacyjnych stosowanych przy wykańczaniu wnętrz.

Przede wszystkim zachowaj umiar. Nie wszystkie elementy oświetlenia zewnętrznego, które podobają Ci się u sąsiadów, będą dobrze wyglądały w Twoim ogrodzie. Zawsze możesz dołożyć dodatkowy element już w czasie użytkowania.

Skup się na oświetleniu najważniejszych stref w ogrodzie. Z pewnością będzie potrzebne oświetlenie budynku. Odpowiednio dobrane lampy elewacyjne ułatwia poruszanie się przed domem po zmierzchu. Ulokowane w newralgicznych miejscach podkreślają bryłę budynku.

Planując oświetlenie do ogrodu, skup się na podświetleniu ścieżek i głównych arterii. Ciekawie prezentują się też lampy ulokowane w krzewach lub kwietnikach. Możesz podświetlić korony drzew, co stanie się oryginalną dekoracją.

Jakie lampy ogrodowe sprawdzą się najlepiej?

Wybierając lampy do ogrodu, musisz mieć na uwadze warunki, w jakich będą pracowały. Muszą być zatem odporne na działanie wilgoci i przenikania pyłu. Wybieraj lampy i oprawy do wbijania w ziemię mające wysoki poziom izolacji, przynajmniej na poziomie IP55.

Oświetlenie przed domem z reguły będzie zasilane prądem sieciowym. Jeśli jednak planujesz dodatkowe dekoracje świetlne w głębi ogrodu lub wokół oczka wodnego, możesz wybrać lampy solarne. Ze względu na niewielką moc strumienia światła, najlepiej sprawdzają się jako dekoracja dodatkowa.

Ciekawym pomysłem są słupki i latarnie ogrodowe. Tego rodzaju źródła światła przydają się głównie na parkingach i szpalerach prowadzonych wzdłuż ścieżek. Pamiętaj jednak, żeby nie umieszczać lamp na wysokości twarzy, ponieważ będą oślepiały i utrudnią poruszanie się po ogrodzie.

Jak zaplanować obwody elektryczne w ogrodzie?

Jak rozmieścić oświetlenie w ogrodzie? Mając ogólne pojęcie o akcesoriach oświetleniowych, jakie chcesz wykorzystać do oświetlenia ogrodu, możesz zastanowić się nad sposobem rozmieszczenia przewodów instalacyjnych. Obwody elektryczne musisz zaplanować, biorąc pod uwagę pobór mocy i lokalizację większości punktów świetlnych.

Oświetlenie wejścia do domu

Jak oświetlić dom z zewnątrz? Zadbaj o to, żeby lampy nie tylko dekorowały elewację, ale przede wszystkim poprawiały bezpieczeństwo. Umieść lampy nad wejściem i skieruj strumień na drzwi. Przewody mogą być przedłużeniem obwodu prowadzącego do korytarza lub przedpokoju. Jeśli jesteś na etapie remontu elewacji, schowaj je pod tynkiem. Włącznik usytuuj w taki sposób, żeby można było zapalić światło z wewnątrz domu lub automatycznie za pomocą czujnika ruchu.

Oświetlenie tarasu

Do oświetlenia tarasu wykorzystuje się głównie wiszące lampy. Tworząc instalacje, zadbaj o to, żeby taras miał oddzielny obwód i nie łącz go z oświetleniem ogrodu, ani elewacji. Dzięki temu użyjesz oświetlenia tylko w razie użytkowania tej przestrzeni. Stwórz też dodatkowe gniazda zewnętrzne, które umożliwią podłączenie sprzętu RTV czy grilla elektrycznego.

Oświetlenie ścieżek w ogrodzie

Obwód przewodów wykorzystywanych do oświetlenia ogrodu musi być poprowadzony pod powierzchnią gruntu. W związku z tym prace musisz przeprowadzić jeszcze przed ułożeniem chodników i sadzeniem roślin.

Przewody poprowadź w specjalnych peszlach zabezpieczających pod chodnikiem. Odnogi prowadzące do oświetlenia drzew lub roślin postaraj się prowadzić wzdłuż ścieżek. Ułatwi to ich znalezienie w razie potrzeby. W ogrodzie także zaplanuj dodatkowe gniazdo, które przyda się nawet podczas prac ogrodniczych.

Dlaczego warto postawić na czujniki ruchu do ogrodu?

Zależy Ci na bezpiecznym oświetleniu ogrodu? Jak zaprojektować lampy, które ograniczą ryzyko wypadków w ciemności? Postaw na czujniki ruchu. W wielu domach montuje się takie systemy przed wejściem głównym. Uruchamiają światła w newralgicznym momencie, ułatwiając wejście do środka. Jednak czujniki ruchu możesz zamontować także w lampach umieszczanych w pobliżu ścieżki lub przed furtką. Nie tylko zwiększysz efekt dekoracyjny, ale jednocześnie poprawisz bezpieczeństwo w ogrodzie.

W jakiej odległości montować lampy ogrodowe? Czy postawić na lampy w chodniku, a może latarnie ogrodowe? Nie pomożemy Ci rozwiązać wszystkich problemów. Jeśli jednak zdecydujesz się na konkretne warianty oświetlenia do ogrodu, znajdziesz je w sklepie Elektromarket24.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 24 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
Bardzo szybka realizacja zamówienia
2024-02-27
Wszystko dobrze
pixelpixel