• Darmowa dostawa

  już od 600,00 zł

 • Kod rabatowy 5% START5

  na pierwsze zakupy

 • Szeroka Gama Produktów

  Ponad 500 produktów

 • Zadzwoń: 733-377-902

  Pon-Pt 8:00 - 16:00

 • Mail: bok@elektromax.pl

  Masz pytania napisz do nas

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Licznik prądu – co musisz o nim wiedzieć?

2023-04-14
Licznik prądu – co musisz o nim wiedzieć?

Licznik energii elektrycznej to urządzenie, które znajduje się w każdym obiekcie wyposażonym w sieć. Stanowi podstawę do rozliczenia odbiorcy z dostawcą energii. Odczyt wartości z liczników można wykonać samodzielnie.

Licznik prądu to jedno z urządzeń aparatury elektrycznej, która tworzy w domu sieć elektryczną. Jego zadaniem jest obliczanie przepływającej energii pobieranej przez konsumenta. Jest niezbędny przy rozliczaniu się z dostawcą, a także przy samodzielnej kontroli zużycia. Co rejestruje licznik prądu? Jak obliczyć zużycie prądu z licznika? Odpowiedzi na te pytania i kilka innych zagadnień znajdziesz w poradniku.

Co to jest licznik prądu i na jakiej zasadzie działa?

Każdego roku zużycie prądu elektrycznego w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach jest większe. Korzystamy z wielu urządzeń i sprzętów zasilanych prądem, ceniąc wygodę tego źródła zasilania. Zanim jednak prąd trafi do gniazdka i zasili urządzenie, musi przejść przez licznik prądu zamontowany w obiekcie.

Licznik energii elektrycznej to urządzenie pomiarowe. Jego zadaniem jest mierzenie ilości prądu zużytego przez wszystkie urządzenia podłączone do sieci domowej. Dane zapisują się na wyświetlaczu elektronicznym lub mechanicznym. Stanowią podstawę do rozliczenia się ze sprzedawcą prądu. Liczniki montowane są w każdym obiekcie, do którego doprowadzono sieć elektryczną. Nielicznymi wyjątkami są instalacje związane z energią odnawialną.

Obecnie wykorzystuje się dwa typy liczników prądu:

 • indukcyjny - starszy typ, który wykorzystuje pole magnetyczne wytworzone przez cewki. Pole wytwarza moment napędowy, który porusza aluminiową tarczą, a ta przenosi ruch na wskaźniki mechaniczne;
 • elektroniczny - montowane w większości nowych obiektów, wykorzystują układy scalone, które wytwarzają impulsy elektryczne proporcjonalne do ilości prądu przepływającego przez licznik.

Kto montuje licznik energii elektrycznej?

Licznik prądu jest uważany za urządzenie graniczne znajdujące się pomiędzy siecią główną zarządzaną przez dostawcę energii a siecią domową. Za montaż samego urządzenia w nowych obiektach odpowiada deweloper. Jeśli budujesz dom własnym sumptem lub tworzysz samodzielnie inny obiekt, możesz zamontować odpowiedni licznik energii elektrycznej 3 fazowy lub jednofazowy.

Musisz jednak pamiętać, że sam montaż nie jest tożsamy z uruchomieniem licznika. Jego uruchomienie wymaga wizyty przedstawicieli dostawcy energii, którzy podłączą go do sieci. Spiszą też unikalne kody licznika energii elektrycznej, które będą pomocne przy odczytach danych.

Nie mam w domu licznika prądu - co zrobić?

Jeśli kupiłeś budynek, w którym nie ma licznika prądu, prawdopodobnie nie masz też dostępu do sieci elektrycznej. Może tak być w sytuacji, kiedy instalacja elektryczna w domu nie została odebrana przez inspektorów. Musisz zatem zadbać o odbiory, a następnie zawrzeć umowę z operatorem energetycznym działającym na tym obszarze.

Przy nowych przyłączach z reguły sam operator dostarcza licznik i dba o jego podłączenie. Zakłada też plomby, które mają zapobiec nielegalnemu pobieraniu energii poza licznikiem. Także przedstawiciele dystrybutora odpowiadają za wymianę lub demontaż licznika. W świetle przepisów stanowi on bowiem własność firmy energetycznej. Twoim zadaniem jest jednak pilnowanie, żeby nie doszło do jego uszkodzenia, zalania lub zerwania plomby.

Jak odczytać licznik energii elektrycznej?

Chcesz sprawdzić swoje zużycie energii i zastanawiasz się, jak odczytać stan licznika prądu? Poznanie wartości zużytej energii nie jest trudne. Większość urządzeń pomiarowych wskazuje wartości zużycia prądu podawane w kilowatogodzinach (kWh). W licznikach inwertorowych krążki z cyframi układają się w taką wartość, często dokonując pomiaru do dziesiętnych części jednostki.

Odczyt danych z licznika energii elektrycznej, który ma konstrukcję elektroniczną, także nie stanowi problemu. Za pomocą przycisków znajdujących się obok wyświetlacza możesz wybrać dane aktualnie wyświetlane przez urządzenie. Kiedy po kolejnej zmianie licznik energii będzie wskazywał wartość oznaczoną symbolem kWh, będzie to oznaczało zużycie. Warto dodać, że licznik nie zeruje zużycia po zakończeniu okresu rozliczeniowego, tylko mierzy wartości od początku jego uruchomienia. W związku z tym dane do porównania musisz zapisywać.

Taryfa rozliczeniowa na liczniku energii elektrycznej

Odczyt danych z licznika energii elektrycznej nie ogranicza się jedynie do ilości zużytych kilowatogodzin. Można też dowiedzieć się, jaka taryfa rozliczeniowa obowiązuje odbiorcę. Takie informacje przekazują kody OBIS znajdujące się w lewym rogu liczników elektronicznych. Jeśli taryfa zmienia się (z dziennej na nocną lub odwrotnie), zmienia się także kod wyświetlany przez licznik energii elektrycznej.

Awaria licznika prądu - jak sobie poradzić?

Licznik energii elektrycznej jest maszyną i tak jak inne urządzenia, może ulegać awarii. Może to być widoczne w postaci kilku objawów:

 • niepokojące dźwięki z licznika;
 • mrugające diody awaryjne;
 • zbyt szybki obrót krążka w licznikach indukcyjnych lub obrót wsteczny;
 • za wysokie rachunki za prąd.

W takiej sytuacji nie ruszaj licznika prądu i pod żadnym pozorem nie zrywaj plomb. Może to stanowić podstawę do uznania Cię za winnego uszkodzenia urządzenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt telefoniczny z pogotowiem energetycznym (tel. 911). Możesz też skontaktować się telefonicznie ze swoim dostawcą energii.

Jeśli awaria urządzenia okaże się poważna, przejrzyj ofertę sklepu Elektromarket24.pl i wybierz odpowiedni licznik elektryczny. W naszej ofercie znajdziesz nawet podliczniki prądu, które znajdą zastosowanie w domach wielorodzinnych. Oferujemy też doradztwo w zakresie doboru liczników i innych urządzeń.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 31 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
Bardzo szybka realizacja zamówienia
2024-03-26
bardzo solidnie
pixelpixel