• Darmowa dostawa

  już od 600,00 zł

 • Kod rabatowy 5% START5

  na pierwsze zakupy

 • Szeroka Gama Produktów

  Ponad 500 produktów

 • Zadzwoń: 733-377-902

  Pon-Pt 8:00 - 16:00

 • Mail: bok@elektromax.pl

  Masz pytania napisz do nas

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?

2023-10-06
Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?

Kiedy myślimy o nowoczesnych i komfortowych sposobach ogrzewania naszych domów, jednym z pierwszych rozwiązań, które przychodzą na myśl, jest ogrzewanie podłogowe. Ale czy rzeczywiście warto inwestować w to rozwiązanie? Jakie korzyści przynosi i czy jest lepsze od tradycyjnych grzejników?

Ogrzewanie podłogowe w domu - jak działa i dlaczego warto w nie zainwestować?

Mówiąc w skrócie, ogrzewanie podłogowe polega na rozprowadzeniu ciepła po całej powierzchni podłogi. W zależności od typu systemu - wodnego czy elektrycznego - ciepło jest generowane przez przepływającą w rurkach gorącą wodę lub przez maty grzejne rozmieszczone tuż pod posadzką. Odpowiedzi na pytanie, czy ogrzewanie podłogowe jest dobrym rozwiązaniem, należy szukać w funkcjonalności i wygodzie tego systemu. Najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego to brak zimnych zakątków w domu i ciepło rozprowadzane w sposób równomierny. Warto również podkreślić, że jest to rozwiązanie długotrwałe. Z prawidłową instalacją i konserwacją ogrzewanie podłogowe elektryczne lub wodne może służyć przez dziesięciolecia, oferując ciągły komfort cieplny.

Komfort cieplny i równomierne ogrzewanie

Jednym z głównych atutów ogrzewania podłogowego jest równomierne rozprowadzanie ciepła. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników, które ogrzewają powietrze głównie w okolicach, gdzie są zamontowane, ogrzewanie podłogowe w domu zapewnia ciepło na całej powierzchni podłogi. Dzięki temu nie odczuwamy "zimnych stóp" ani przeciągów, a temperatura w pomieszczeniu jest stabilna i przyjemna.

Ekonomiczność i oszczędność energii

Gdy zastanawiasz się, czy warto zakładać ogrzewanie podłogowe, zapewne w pierwszej kolejności rozważasz kwestię kosztów. Ogrzewanie podłogowe jest bardziej efektywne energetycznie niż tradycyjne grzejniki. Działa w niższych temperaturach, co oznacza mniejsze zużycie energii i niższe rachunki za ogrzewanie domu. Co więcej, dzięki równomiernemu rozprowadzaniu ciepła, pomieszczenia szybciej się ogrzewają, co dodatkowo wpływa na oszczędności.

Czyste powietrze i higiena w pomieszczeniach

Co bardzo ważne, ogrzewanie podłogowe nie powoduje ruchu powietrza ani unoszenia się kurzu. To duża korzyść dla wszystkich alergików. Ponadto brak tradycyjnych grzejników, które mogą gromadzić kurz i bakterie, przyczynia się do lepszej higieny w pomieszczeniu.

Estetyka i przestrzeń bez przeszkód

Wybierając ekologiczne ogrzewanie podłogowe, zyskujemy przestrzeń w pomieszczeniu. Brak widocznych grzejników pozwala na dowolne aranżowanie wnętrza. Ponadto eliminuje to problem z ukrywaniem elementów instalacyjnych, takich jak rury, mierniki ciepła czy regulatory temperatury, a to przekłada się na czystszy i bardziej estetyczny wygląd wnętrza.

Ogrzewanie podłogowe: ekologia i montaż

Oprócz wymienionych korzyści warto zwrócić uwagę na ekologiczny aspekt tego rozwiązania. Energooszczędność ogrzewania podłogowego przekłada się na mniejszą emisję CO2 do atmosfery. Co więcej, instalacja ogrzewania podłogowego, chociaż początkowo może wydawać się skomplikowana, w rzeczywistości jest prosta, oczywiście jeśli zostanie przeprowadzona przez specjalistów. Istnieją też opcje bardziej ekologiczne. Przykładem jest łączenie ogrzewania podłogowego elektrycznego z fotowoltaiką lub pompą ciepła.

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest lepsze?

Estetyka i komfort to niejedyne zalety ogrzewania podłogowego. Atuty tego rozwiązania dotyczą wielu aspektów życia codziennego. Przede wszystkim, dzięki ogrzewaniu podłogowemu możemy cieszyć się stałą, przyjemną temperaturą w całym domu, niezależnie od pory roku. Ponadto system jest bardziej higieniczny, ponieważ nie tworzy przestrzeni, w których może gromadzić się kurz, co jest szczególnie ważne dla alergików. Ogrzewanie podłogowe to także ekonomiczność - choć początkowa inwestycja może być wyższa, w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. System działa bowiem w niższych temperaturach, co przekłada się na mniejsze zużycie energii. Wreszcie, jest to rozwiązanie ekologiczne, które pozwala zredukować emisję CO2 do atmosfery w porównaniu z tradycyjnymi metodami ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe a tradycyjne grzejniki - porównanie korzyści

Porównując ogrzewanie podłogowe z tradycyjnymi grzejnikami, można zauważyć szereg korzyści, które przemawiają na korzyść tej pierwszej opcji:

 • Równomierność ciepła. Ogrzewanie podłogowe rozprowadza ciepło równomiernie po całej powierzchni, podczas gdy tradycyjne grzejniki mogą powodować "gorące punkty" w miejscach, w których są zainstalowane.
 • EstetykaGrzejniki elektryczne i kaloryfery zajmują przestrzeń na ścianach i mogą zakłócać wygląd pomieszczenia. Ekologiczne ogrzewanie podłogowe jest całkowicie niewidoczne, co pozwala na większą swobodę w aranżacji wnętrz.
 • Oszczędność miejsca. Bez grzejników na ścianach przestrzeń staje się bardziej przestronna i łatwiejsza do zagospodarowania.
 • Higiena. Tradycyjne grzejniki mogą gromadzić kurz i inne zanieczyszczenia, co może powodować problemy alergiczne. Ogrzewanie podłogowe w domu eliminuje ten problem, zapewniając czystsze powietrze w pomieszczeniu.
 • Efektywność energetyczna. Dzięki niższej temperaturze pracy i równomiernemu rozprowadzaniu ciepła ogrzewanie podłogowe elektryczne może być bardziej efektywne energetycznie niż tradycyjne grzejniki.

Choć obie formy ogrzewania mają swoje atuty, to jednak zalety ogrzewania podłogowego są dużo większe, zwłaszcza w nowoczesnych domach i mieszkaniach wyposażonych w dobrej jakości izolację termiczną.

Jeśli zastanawiasz się, czy instalacja ogrzewania podłogowego jest wart wyższej ceny, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Jest to inwestycja, która przynosi korzyści zarówno pod względem komfortu, jak i oszczędności. Ostateczna decyzja należy oczywiście do Ciebie, ale mając na uwadze wszystkie zalety tego rozwiązania, warto rozważyć jego wdrożenie w swoim domu lub mieszkaniu. Jeśli jesteś zainteresowany, zachęcamy do zapoznania się z opiniami użytkowników tego systemu.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 30 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-22
Bardzo szybka dostawa
2024-03-11
Ok
pixelpixel