• Darmowa dostawa

  już od 600,00 zł

 • Kod rabatowy 5% START5

  na pierwsze zakupy

 • Szeroka Gama Produktów

  Ponad 500 produktów

 • Zadzwoń: 733-377-902

  Pon-Pt 8:00 - 16:00

 • Mail: bok@elektromax.pl

  Masz pytania napisz do nas

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie inteligentne rozwiązania możesz zastosować w swoim domu?

2023-05-02
Jakie inteligentne rozwiązania możesz zastosować w swoim domu?

Rozwiązania Smart Home wykorzystują nowoczesne technologie i integrują ze sobą urządzenia. Dzięki temu można odnieść wrażenie, że budynek sam podejmuje decyzje. Niektóre technologie inteligentnego domu można zamontować nawet w użytkowanych obiektach.

W ostatnich latach coraz chętniej w mieszkaniach wykorzystujemy rozwiązania Smart Home. Rozwój technologiczny sprawia, że ich użytkowanie jest bardzo wygodne, a inwestycja niedroga. Co to jest inteligentny dom i jakie korzyści przynosi mieszkańcom? Ile kosztuje takie wyposażenie obiektu? Na jakie elementy zdecydować się na początek? Na wszystkie pytania odpowiadamy w poradniku.

Czym jest inteligentny dom?

Dom powinien być miejscem bezpiecznym i wygodnym. Każdego dnia poświęcamy dużo czasu i uwagi, żeby właśnie takim się stał. Tymczasem wiele z codziennych powtarzalnych zadań nie wymaga naszej uwagi i może odbywać się całkowicie za plecami domowników. Jak to możliwe? Z pomocą tradycyjnie przychodzi nam nowoczesna technologia i systemy inteligentnego domu.

Pojęcie inteligentnego domu coraz mniej kojarzy się z filmami fantastycznymi. Smart Home to zespół połączonych ze sobą urządzeń, mechanizmów, czujników i nowoczesnego oprogramowania. Wszystkie elementy współpracują ze sobą po to, żeby dom stał się dla mieszkańców miejscem jeszcze bardziej przyjaznym. Co ważne, można zdalnie obsługiwać cały układ, wykorzystując systemy sterowania bezprzewodowego.

Inteligentny dom – jak działa?

Na rynku dostępne są różne rodzaje systemów inteligentnego domu. Wszystkie jednak działają w podobny sposób. W domu montowane są urządzenia, które można podzielić na kilka grup:

 • jednostka centralna - serce całego układu, z którym połączone są wszystkie pozostałe elementy. W niej dokonywana jest analiza informacji dochodzących z pozostałych urządzeń i wydawane polecenia;
 • czujniki - akcesoria potrzebne do wykrywania konkretnych zjawisk, takich jak temperatura, wilgotność, ruch czy zadymienie. Są montowane w newralgicznych miejscach w budynku. Pozostają w stałym kontakcie z jednostkami centralnymi, wysyłając informacje o anomaliach;
 • inteligentne urządzenia - mechanizmy wykonujące konkretne czynności. Mogą to być urządzenia codziennego użytku jak instalacja c.o. czy rolety. Muszą jednak być kompatybilne z systemem w jednostce centralnej;
 • systemy komunikacji - układy zapewniające połączenie pomiędzy wszystkim urządzeniami. Najczęściej są to systemy do sterowania WiFi oparte na działaniu sieci bezprzewodowych. W niektórych miejscach połączenie mogą zapewnić przewody sieciowe.

Rodzaje systemów inteligentnego domu

Trudno wymienić wszystkie rodzaje systemów, które można zaliczyć do Smart Home. Producenci prześcigają się w pomysłach i rozwiązaniach, które mają na celu ułatwienia nam wypoczynku w domu. Systemy można podzielić na kilka grup, biorąc pod uwagę zakres działania:

 • bezpieczeństwo - to wszelkiego rodzaju systemy zamków i bram, z którymi może być połączony wideomofon ORNO. To też systemy chroniące przed czadem, dymem i włamaniem;
 • komfort - systemy regulacji światła, ustawienia trybu ogrzewania, a nawet automatycznego otwierania i zamykania bramy;
 • oszczędność - systemy sterowania ogrzewaniem, gniazdami elektrycznymi i innymi zasobami.

Jakich urządzeń potrzebujemy do stworzenia smart home?

Inteligentny dom może składać się z różnego rodzaju układów zapewniających konkretne działania. W związku z tym do stworzenia Smart Home można wykorzystać wiele urządzeń o różnym zastosowaniu. Częścią wspólną dla wszystkich tego typu akcesoriów będzie możliwość współpracy z jednostką centralną. Z reguły są to urządzenia pozwalające na łączność bezprzewodową. Ciekawą propozycją są akcesoria ORNO Smart home w postaci gniazd i włączników elektrycznych, którymi można sterować zdalnie. Podobne działanie mają choćby akcesoria wykorzystywane w monitoringu czy odpowiedzialne za ogrzewanie.

Ile kosztuje inteligentny dom?

Nowoczesne technologie z reguły są bardzo kosztowne. W związku z tym wielu inwestorów powątpiewa, czy istnieje tani system inteligentnego domu. Tymczasem ceny nie są już tak wysokie, jak jeszcze kilka lat temu i coraz więcej osób remontujących i budujących dom jest w stanie pozwolić sobie na podstawowy zestaw inteligentnego domu.

Ostateczny koszt inwestycji zależy od tego, jak wiele systemów będzie miał Twój inteligentny dom. Cena obliczana jest z reguły na podstawie metra kwadratowego powierzchni obiektu, w którym wykonano instalację i zamontowano wszystkie akcesoria. Przy wariancie podstawowym obejmującym sterowanie światłem i gniazdami koszt wynosi około 200 zł/m2. Jeśli chcesz też wyposażyć dom w systemy sterowania ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami i innymi dodatkami, zapłacisz już ponad 500 zł/m2. Koszt podniesie wideofon, alarmy i czujniki. Trzeba zatem przyjąć, że dla domu o powierzchni 100 m2 koszt systemu inteligentnego domu wyniesie od 20 do 60 tysięcy złotych.

Szukając produktów do wyposażenia domu inteligentnego, odwiedź sklep Elektromarket24. Znajdziesz tu wysokiej jakości akcesoria, które poprawią komfort korzystania z własnego domu i obniżą koszty jego użytkowania.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 24 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
sprawnie, szybko i zgodnie z oczekiwaniami. dziekuję !
2024-03-08
Super sprzedawca, wszystko w jak najlepszym porządku, według opisu!!!
pixelpixel