• Darmowa dostawa

  już od 600,00 zł

 • Kod rabatowy 5% START5

  na pierwsze zakupy

 • Szeroka Gama Produktów

  Ponad 500 produktów

 • Zadzwoń: 733-377-902

  Pon-Pt 8:00 - 16:00

 • Mail: bok@elektromax.pl

  Masz pytania napisz do nas

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak pobudzić rozładowany akumulator w samochodzie?

2023-10-18
Jak pobudzić rozładowany akumulator w samochodzie?

Zimowe poranki, długi okres postoju, przypadkowo zostawione włączone światła – to tylko niektóre z przyczyn, przez które można mieć całkowicie rozładowany akumulator w samochodzie. Ta sytuacja jest nie tylko frustrująca, ale może również narazić nas na dodatkowe koszty. Jak sobie z nią radzić? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na to pytanie. Dodatkowo przybliżymy techniki oraz narzędzia, które mogą okazać się nieocenione w takich sytuacjach.

Rozładowany akumulator w samochodzie – przyczyny

Istnieje wiele powodów, przez które możesz mieć rozładowany akumulator w samochodzie. Najczęstsze z nich to:

 • Zimowe temperatury, które powodują, że akumulator traci zdolność do trzymania napięcia.
 • Włączone światła, radio czy inne urządzenia elektryczne bez uruchomionego silnika.
 • Długi czas postoju samochodu, zwłaszcza w przypadku pojazdów, które nie są regularnie używane.
 • Uszkodzony alternator lub inne części systemu ładowania. Nie można też zapominać o naturalnym starzeniu się akumulatora, co z czasem może prowadzić do jego niższej efektywności.

Jak sprawdzić stan naładowania akumulatora?

Zanim dowiesz się, jak naładować akumulator, dowiedź się, jak sprawdzić jego stan. Aby sprawdzić stan naładowania akumulatora, można skorzystać ze specjalnego miernika. Dobrze w tej roli sprawdzą się wielofunkcyjne mierniki Sonel. To praktyczne narzędzia, które w szybki sposób pozwolą określić, czy akumulator jest w pełni naładowany, czy też potrzebuje ładowania. Zawsze warto mieć taki miernik pod ręką, by uniknąć sytuacji, w której całkowicie rozładowany akumulator trzeba będzie wyciągnąć z auta i podłączyć do prostownika lub wymienić na nowy.

Jak zmierzyć napięcie akumulatora?

Oprócz sprawdzenia stanu naładowania warto również zmierzyć napięcie w akumulatorze. Do tego celu używane są specjalistyczne elektronarzędzia, w tym wspomniane wcześniej mierniki wielofunkcyjne. Poprawne napięcie dla akumulatora o pojemności 12V wynosi między 12,6V a 12,8V w stanie nieobciążonym. Regularne monitorowanie napięcia pomoże wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie.

Co zrobić, kiedy akumulator samochodowy jest rozładowany?

Jeśli masz częściowo lub całkowicie rozładowany akumulator, do wyboru masz dwie opcje. Pierwszą z nich jest ładowanie akumulatora rozładowanego prostownikiem lub próba odpalenia auta z kabli.

Ładowanie prostownikiem

Jeśli zauważysz, że chodzi o rozładowany akumulator do zera, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z prostownika. Ładowanie akumulatora w samochodzie za pomocą tego urządzenia jest najbezpieczniejsze, zwłaszcza jeśli akumulator jest głęboko rozładowany. Warto jednak pamiętać, by przed użyciem prostownika dokładnie zapoznać się z instrukcją. Prostowniki posiadają różne tryby ładowania, które dopasowują się do potrzeb akumulatora, zapewniając jego optymalne naładowanie. Nowoczesne prostowniki są wyposażone w funkcje zabezpieczeń przed przegrzaniem czy przeciążeniem. Korzystanie z nich daje pewność, że ładowanie akumulatora rozładowanego zostanie przeprowadzone w sposób kontrolowany i bezpieczny. A jak długo ładować akumulator żeby odpalił? To zależy od poziomu rozładowania.

Ładowanie za pomocą kabli

Kolejnym sposobem jest ładowanie akumulatora rozładowanego za pomocą kabli rozruchowych. Tutaj warto pamiętać, aby obie baterie miały tę samą pojemność oraz aby połączenia były prawidłowo wykonane. Ponadto warto pamiętać, aby nie łączyć biegunów na odwrót. Kablowe ładowanie akumulatora w samochodzie wymaga jednak dwóch pojazdów: jednego z dobrze działającym akumulatorem i drugiego z rozładowanym. Kluczowe jest również, aby kabli nie używać w przypadku uszkodzonego czy przeciekającego akumulatora, co może stanowić poważne ryzyko. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą bądź mechanikiem.

Ile ładować akumulator rozładowany do zera?

Jeśli zastanawiasz się, czy całkowicie rozładowany akumulator da się naładować, odpowiedź jest twierdząca. W przypadku całkowicie rozładowanego akumulatora zaleca się ładowanie przez co najmniej 12 godzin przy niskim prądzie. Dzięki temu akumulator zostanie odpowiednio naładowany, a jego żywotność nie zostanie skrócona. Jednak w przypadku, gdy rozładowany akumulator nie chce się ładować, warto zastanowić się nad jego wymianą.

Głęboko rozładowany akumulator – jak odpalić bez kabli?

Odpalenie samochodu z głęboko rozładowanym akumulatorem bez użycia kabli może być wyzwaniem. Jednak istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc w tej sytuacji. Jak naładować akumulator bez prostownika i kabli, a przynajmniej odpalić auto? Jednym ze sposobów jest tzw. "popychanie" lub "ruszanie na popych" - metoda ta polega na próbie odpalenia silnika podczas jazdy na luzie, zwykle przy wsparciu innych osób popychających pojazd. W samochodach z manualną skrzynią biegów jest to często skuteczna metoda. Innym sposobem jest korzystanie z przenośnych rozruszników akumulatora, które są na tyle małe, że można je przechowywać w bagażniku na wszelki wypadek. To przydatne akcesoria samochodowe, które nie zastąpią jednak prawidłowego ładowania akumulatora i są jedynie tymczasowym rozwiązaniem problemu.

Rozładowany akumulator do zera – ile jeździć, by naładować baterię?

Po naładowaniu akumulatora za pomocą prostownika lub kabli warto pojeździć samochodem przez co najmniej 30 minut. Dzięki temu alternator samochodowy dopełni procesu ładowania, a Ty unikniesz kolejnych problemów z akumulatorem. Pamiętaj jednak, że krótkie przejazdy nie są w stanie w pełni naładować akumulatora, dlatego planuj trasy odpowiednio długie. Pamiętaj również, że ładowanie akumulatora rozładowanego do zera przy pomocy prostownika wymaga wielu godzin i powinno być wykonane na małym prądzie.

Kierowcy często zapominają o regularnej kontroli akumulatora, co może prowadzić do jego przedwczesnej awarii. Pamiętać należy, że odpowiednie narzędzia dla elektryka pomogą w diagnozie i ewentualnej naprawie akumulatora. Regularna kontrola i dbałość o akumulator to gwarancja bezproblemowej eksploatacji pojazdu przez cały rok. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, co zrobić, gdy rozładował się akumulator i dostarczył praktycznych wskazówek na przyszłość.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 26 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
Bardzo szybka realizacja zamówienia
2024-03-08
Super sprzedawca, wszystko w jak najlepszym porządku, według opisu!!!
pixelpixel