• Darmowa dostawa

  już od 600,00 zł

 • Kod rabatowy 5% START5

  na pierwsze zakupy

 • Szeroka Gama Produktów

  Ponad 500 produktów

 • Zadzwoń: 733-377-902

  Pon-Pt 8:00 - 16:00

 • Mail: bok@elektromax.pl

  Masz pytania napisz do nas

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak działa instalacja odgromowa i z czego się składa?

2024-02-19
Jak działa instalacja odgromowa i z czego się składa?

Klasyczna instalacja odgromowa, znana również jako piorunochron, to kluczowy element zabezpieczający budynki przed skutkami uderzeń pioruna. Jest to system, który przekierowuje energię elektryczną generowaną przez piorun bezpośrednio do ziemi, chroniąc w ten sposób strukturę budynku oraz urządzenia elektryczne przed uszkodzeniem. Dowiedź się, jak działa instalacja odgromowa, z czego się składa, poznaj jej wady, zalety i zasady montażu.

Z czego składa się instalacja odgromowa?

Typowa instalacja odgromowa składa się z komponentów, które tworzą kompletny system zabezpieczający budynek. Z jakich elementów składa się instalacja odgromowa? - zapoznaj się z poniższą listą:

 • Odbiornik (iglica piorunochronna): To element umieszczony na najwyższym punkcie budynku, którego zadaniem jest przechwytywanie wyładowań atmosferycznych.
 • Przewody odprowadzające: Metalowe przewody, które łączą odbiornik z uziomem. Ich zadaniem jest szybkie i bezpieczne przekazanie ładunku elektrycznego do ziemi.
 • Uziom: Element systemu, który jest bezpośrednio połączony z ziemią. Uziomy mogą być wykonane z metalowych prętów, płyt, czy specjalnych siatek, które są zakopane w ziemi na odpowiedniej głębokości.
 • Elementy instalacyjne: Elementy służące do montażu, połączenia i optymalnego funkcjonowania całego systemu. Przykładem są szyny wyrównawcze oraz akcesoria instalacyjne, w tym różnego rodzaju uchwyty.

Jak działa instalacja odgromowa?

Chcesz się dowiedzieć, jak działa instalacja odgromowa? Gdy piorun uderza w odbiornik instalacji odgromowej, jego energia jest natychmiast przekierowywana do przewodów odprowadzających. Przewody wykonane z materiałów przewodzących prąd szybko transportują ładunek elektryczny do uziomu, gdzie jest on bezpiecznie rozpraszany w ziemi. Dzięki temu energia pioruna nie przenosi się na strukturę budynku ani na znajdujące się w nim urządzenia elektryczne, co chroni je przed uszkodzeniem. To ogólny schemat instalacji odgromowej i tego, jak działa w praktyce.

Oświetlony, nowoczesny dom jednorodzinny

Instalacja odgromowa - wady i zalety

Wszystkie instalacje odgromowe, choć są kluczowe dla bezpieczeństwa, posiadają zarówno wady, jak i zalety. Warto je wziąć pod uwagę, decydując się na konkretny piorunochron i jego montaż:

Zalety

 • Bezpieczeństwo: Chroni budynek oraz urządzenia elektryczne przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wyładowania atmosferyczne.
 • Ochrona przed pożarem: Zmniejsza ryzyko pożarów wywołanych uderzeniem pioruna.
 • Długotrwałość: Elementy instalacji odgromowej są zaprojektowane tak, aby służyć przez wiele lat, zapewniając ciągłą ochronę. Przykładem są opaski uziemiające produkowane ze stali ocynkowanej.
 • Niska konserwacja: Po prawidłowym zainstalowaniu, systemy te wymagają minimalnej konserwacji.
 • Zwiększenie wartości nieruchomości: Instalacja odgromowa może zwiększyć wartość nieruchomości, a także być postrzegana jako dodatkowy atut przy jej sprzedaży lub wynajmie.

Wady

 • Koszt instalacji: Wstępny koszt montażu może być stosunkowo wysoki, zwłaszcza w przypadku większych obiektów.
 • Złożoność instalacji: Prawidłowy montaż wymaga wiedzy technicznej i doświadczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o takie elementy jak puszki do złącza odgromowego, uziomy czy szyny wyrównawcze.
 • Estetyka: W niektórych przypadkach obecność widocznych elementów instalacji odgromowej może być uznana za nieestetyczną, zwłaszcza w obiektach o określonych walorach architektonicznych.

Podsumowując, instalacja odgromowa jest znaczącą inwestycją w bezpieczeństwo, a jej zalety zazwyczaj przewyższają początkowe koszty i ewentualne wady. Ważne jest, aby każda decyzja o instalacji była poparta rzetelną analizą specyficznych potrzeb i warunków panujących w danym miejscu.

Czy warto montować piorunochron?

Decyzja o montażu piorunochronu jest inwestycją w bezpieczeństwo i ochronę budynku przed potencjalnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wyładowania atmosferyczne. Nawet jeśli obowiązek instalacji nie wynika bezpośrednio z przepisów, warto rozważyć jej montaż, biorąc pod uwagę wartość budynku oraz znajdujące się w nim urządzenia elektryczne i elektroniczne. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na jakość instalacji, w tym na wykorzystane do jej wykonania uchwyty, wsporniki i złącza. Trzeba podkreślić, że piorunochron stanowi skuteczną barierę ochronną, która nie tylko zabezpiecza strukturę budynku, ale również minimalizuje ryzyko pożarów oraz innych awarii spowodowanych nagłym wzrostem napięcia elektrycznego.

Monter na dachu

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Kwestia obowiązku instalowania systemu odgromowego w budynkach jest ściśle związana z określonymi przepisami oraz indywidualnymi cechami konkretnego obiektu. W przypadku domów jednorodzinnych konieczność montażu instalacji odgromowej jest ustalana na podstawie specjalnie wyliczonego wskaźnika zagrożenia piorunowego. Dokładne wyliczenia wskaźnika zagrożenia piorunowego powinny być przeprowadzone zgodnie z normą PN/E05003/01, a najlepiej jest je zlecić ekspertowi w tej dziedzinie.

Ogólne wytyczne stanowią, że system odgromowy jest zalecany dla budynków o powierzchni przekraczającej 500 m² lub wysokości powyżej 15 metrów. Ważne jest jednak podkreślenie, że powierzchnia budynku nie jest decydująca, jeśli budynek został zbudowany z materiałów łatwopalnych, takich jak drewno. Dodatkowo warunki atmosferyczne panujące w danej lokalizacji, takie jak średnia roczna liczba dni burzowych, bliskość innych budowli, liczba osób przebywających w budynku, a także specyfika terenu, mają znaczący wpływ na obliczanie wspomnianego wskaźnika. Różni się on w zależności od typu obiektu – dla domów mieszkalnych przyjęto inne normy niż dla budynków przemysłowych czy gospodarczych.

Poprawnie wykonana instalacja odgromowa stanowi kluczowy element zabezpieczenia budynków przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Prawidłowo zaprojektowany i zamontowany piorunochron może znacząco zmniejszyć ryzyko uszkodzeń i zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom. Jednakże zawsze warto pamiętać o konieczności przestrzegania lokalnych przepisów oraz o korzystaniu z usług wykwalifikowanych wykonawców.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 53 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-06
Próbnik działa bardzo dobrze zamówienie zrealizowane wzoro- dziękuję
2024-07-01
Wszystko prawidłowo.
pixelpixel