Czym jest barwa światła i jak ją dobrać do wnętrza?
Temperatura barwowa jest jednym z najważniejszych czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy doborze oświetlenia. Wpływa na nasze samopoczucie i odbiór aranżacji pomieszczenia. Sprawdź, co to jest barwa światła, a także jak ją dobierać.
Przy doborze oświetlenia często koncentrujemy się na mocy pamp i technologii. Tymczasem równie ważną sprawą jest określenie barwy światła. Będzie miała wpływ na wygląd pomieszczenia i odczuwalną w nim atmosferę. Oświetlenie o innej barwie jest zalecane do sypialni, a inne do warsztatu czy garażu. Poznaj sposoby rozpoznania barwy światła i zasady dobierania oświetlenia do charakteru wnętrza.
Co to jest barwa światła i jakie są jej rodzaje?
Nie każda żarówka i świetlówka dają taki sam rodzaj oświetlenia. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że kolor emitowanego światła jest inny. Niektóre punkty dają barwę ciemniejszą, przypominającą płomień świecy. Inne mocno rozjaśniają pomieszczenie niemal błękitnymi promieniami. To jest właśnie barwa światła, a jej wpływ na odbiór aranżacji w pomieszczeniu jest ogromny.
Od czego zależy barwa światła? Oblicza się ją za pomocą pomiaru temperatury barwowej źródła światła. Pomiar podawany jest w Kelwinach (K). Wspomniane wcześniej światło świecy ma barwę na poziomie 2000 Kelwinów. Z kolei najzimniejsze oświetlenie wewnętrzne osiąga kolor na poziomie 10000 K.
Barwa światła ciepła czy zimna?
Dla ułatwienia wyboru akcesoriów oświetleniowych wyróżnia się trzy rodzaje barwy światła:
- ciepła - temperatura barwowa do 3500 K. Ma kolor od pomarańczowego po żółty. Taki kolor uspokaja i sprzyja wypoczynkowi;
- neutralna - temperatura barwowa od 3500 K do 6000K. To najzdrowsza barwa światła dla oczu i w takim otoczeniu nasz wzrok męczy się najmniej;
- zimna - temperatura barwowa powyżej 6000 K. Charakteryzuje się całkiem białym kolorem i jest porównywalna z barwą, jaką ma światło słoneczne w okolicach południa. Takie oświetlenie daje bardzo intensywne światło, które pobudza organizm.
Jakie jest przeznaczenie poszczególnych barw światła?
W zależności od emocji i odczucia, jakie wywołują konkretne źródła światła, montuje się je w innych miejscach w pomieszczeniu. Oświetlenie ciepłe stwarza w pomieszczeniu poczucie półmroku. Taka barwa wycisza i sprzyja relaksowi, dlatego polecana jest do części wypoczynkowej budynku.
Barwa zimna intensywnie oświetla wnętrze i pobudza. Ten efekt wykorzystuje się w pomieszczeniach roboczych, warsztatach i innych. Zimne światło jest charakterystyczne dla większości lamp zewnętrznych montowanych na przejściach dla pieszych, przystankach, czy obiektach sportowych.
Oświetlenie neutralne ma bardzo uniwersalne zastosowanie i można stosować je w pomieszczeniach o charakterze neutralnym.
Jak wybrać barwę światła do konkretnego pomieszczenia w domu?
Efekt wywoływany przez poszczególne barwy światła możesz wykorzystać w czasie urządzania mieszkania. Dobierając żarówki LED prawidłowo, stworzysz świetne warunki do naturalnych zachowań swojego organizmu.
Zacznijmy od największego pomieszczenia w większości mieszkań. Jaka barwa światła do salonu? To miejsce traktowane jest jako część wypoczynkowa. W związku z tym zaleca się stosowanie ciepłego światła. Jak dobrać oświetlenie do sypialni? Tutaj także najlepsze będzie ciepłe światło o możliwie najniższej temperaturze.
Naturalna barwa światła będzie odpowiednia do pomieszczeń, w których domownicy wykonują jakąś aktywność. Takie światło montuje się do kuchni, gabinetu czy pomieszczeń biurowych. Jaka barwa światła do łazienki? Tu także warto zastosować oświetlenie neutralne.
Akcesoria oświetleniowe o zimnej barwie z reguły nie są stosowane w mieszkaniach. Rezerwuje się je dla obiektów przemysłowych, hal produkcyjnych czy magazynów. Wyjątkiem mogą być pomieszczenia techniczne, takie jak kotłownia i garaż.
Barwa światła a wielkość pomieszczenia i styl aranżacji
Zabawa barwą oświetlenia często stosowana jest przez projektantów do podkreślenia charakteru wnętrza. Z pomocą konkretnego światła barwowego można zmienić odbiór danego miejsca. Jak dobrać barwę światła do wielkości pomieszczenia? Zimna barwa sprawia, że wnętrze jest wizualnie większe. Z kolei ciepła barwa wprowadza poczucie przytulności nawet do bardzo przestronnych wnętrz.
Barwa światła jest też jedną z cech charakterystycznych dla konkretnych stylów aranżacyjnych. Jaka barwa światła do jakiego pomieszczenia? Oświetlenie zimne sprawdza się we wszystkich minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach. Z kolei żarówki o barwie ciepłej lepiej pasują do pomieszczeń rustykalnych, prowansalskich czy klasycznych. W pomieszczeniach o uniwersalny przeznaczeniu wybierz kompromis w postaci światła neutralnego.
Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, jak dana barwa światła wpływa na Twoje samopoczucie, łatwiej będzie Ci dobrać oświetlenie do konkretnego wnętrza. Nie zapominaj też o mocy świetlnej żarówek i świetlówek.