• Darmowa dostawa

  już od 600,00 zł

 • Kod rabatowy 5% START5

  na pierwsze zakupy

 • Szeroka Gama Produktów

  Ponad 500 produktów

 • Zadzwoń: 733-377-902

  Pon-Pt 8:00 - 16:00

 • Mail: bok@elektromax.pl

  Masz pytania napisz do nas

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Częste błędy przy wykonywaniu instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym

2023-12-08
Częste błędy przy wykonywaniu instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym

Podczas realizacji prac budowlanych i remontowych w domach jednorodzinnych łatwo jest o błędy dotyczące instalacji elektrycznej. Niewłaściwie wykonane prace mogą prowadzić do awarii, pożarów lub porażenia prądem. W tym tekście przedstawiamy typowe błędy w instalacji elektrycznej oraz wskazówki, jak ich unikać, by instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym gwarantowała komfort i bezpieczeństwo użytkowania przez lata.

Zbyt mało gniazd w pomieszczeniach

Błąd ten często wynika z niedoceniania naszych codziennych potrzeb energetycznych. Planowanie instalacji elektrycznej w domu wymaga uwagi i przemyślenia tego, jakie urządzenia będą używane w każdym z pomieszczeń. Zaleca się też, aby przewidzieć pewną rezerwę na przyszłość. Nawet jeśli dzisiaj nie potrzebujesz wielu gniazd w danym miejscu, sytuacja może się zmienić w ciągu kilku lat. Niestety błędy w instalacji elektrycznej związane ze zbyt małą liczbą gniazd są trudne do usunięcia bez ingerencji w ściany lub stosowanie nieestetycznych przedłużaczy. Przy planowaniu instalacji w kuchni warto zdecydować się również na gniazdo meblowe wpuszczane, które zapewnia większą wygodę użytkowania różnorodnych akcesoriów kuchennych. Dostęp do takiego gniazda jest wygodny i jest ono estetyczniejsze niż tradycyjny przedłużacz.

Niewłaściwe dobranie grubości przewodu

Przewody są narażone na przeciążenia, jeśli nie są odpowiednio dobrane do występujących obciążeń. Zbyt cienkie przewody mogą się przegrzewać i stwarzać zagrożenie. Wybierając kable instalacyjne, zawsze należy kierować się specyfikacją techniczną oraz maksymalnym obciążeniem danego obwodu. Niezachowanie tych zasad może prowadzić do przegrzewania się przewodów, a w skrajnych przypadkach – do ich uszkodzenia i awarii. Takie błędy przy wykonywaniu instalacji elektrycznej są zawsze niezwykle groźne.

Zbyt mało punktów oświetleniowych

Niewłaściwe doświetlenie pomieszczeń nie tylko wpływa na komfort użytkowania, ale również na nasze zdrowie. Zbyt mało punktów świetlnych może sprawić, że będziemy korzystać z dodatkowych lamp, co z kolei zwiększy zapotrzebowanie na dodatkowe gniazda. Warto pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu punktów oświetleniowych tak, aby zapewnić równomierne rozproszenie światła. Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym powinna być dostosowana do metrażu i liczby przyszłych użytkowników.

Przewody bez peszli

Zwykle wykonany z tworzywa sztucznego, charakterystyczny peszel z pilotem chroni przewody przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz ułatwia ich montaż. Pozostawienie przewodów bez odpowiedniego zabezpieczenia może prowadzić do ich uszkodzenia, co z kolei stwarza ryzyko awarii oraz pożaru. Należy pamiętać, że odpowiednio zabezpieczone przewody znacznie przedłużają żywotność instalacji. Poza tym peszle ułatwiają prowadzenie prac instalacyjnych i są tym, o czym należy pamiętać przy wykonywaniu instalacji elektrycznej w domu jeszcze na etapie jej planowania.

Zbyt duże bezpieczniki

Nadmiernie duże bezpieczniki mogą nie chronić odpowiednio przed przeciążeniem, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do pożaru. Zaleca się konsultację z ekspertem lub zapoznanie się z normami branżowymi, by prawidłowo dobrać maksymalną wartość prądu. Poza tym rozdzielnica elektryczna natynkowa, która osłania bezpieczniki i inne ważne elementy instalacji powinna być umieszczona w miejscu łatwo dostępnym. Błędy przy wykonywaniu instalacji elektrycznej związane z niewłaściwym doborem bezpieczników mogą mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa działania całej instalacji.

Brak przewodów sieci komputerowej, telewizji i telefonu

W dzisiejszym świecie dostęp do sieci jest kluczowy. Zapominając o tych przewodach, możemy znacząco ograniczyć funkcjonalność domu w przyszłości. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie okablowanie już na etapie budowy lub remontu. Brak przewodów komunikacyjnych może utrudnić korzystanie z nowoczesnych technologii, takich jak wideodomofon Orno czy funkcjonalności oferowanych przez tzw. inteligentny dom.

Układanie przewodów elektrycznych po skosie

Nieestetyczne prowadzenie przewodów może utrudnić późniejsze prace remontowe lub modernizacyjne. Dodatkowo przewody prowadzone po skosie mogą być trudniejsze w lokalizacji podczas ewentualnych prac serwisowych. Warto zwrócić uwagę na prowadzenie przewodów zgodnie z normami branżowymi, aby unikać komplikacji w przyszłości. Okablowanie wykonane niechlujnie może powodować również inne błędy w instalacji elektrycznej, w tym związane z przeciążeniem obwodów i zwarciami.

Brak uziomu

Brak odpowiedniego uziemienia może sprawić, że cała instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym będzie niebezpieczna. Uziomy chronią przed porażeniem prądem i są niezbędne dla bezpiecznego użytkowania instalacji elektrycznej. Jest to kluczowy element dla bezpieczeństwa każdego domu i nigdy nie powinien być pomijany podczas prac instalacyjnych. Jeśli zastanawiasz się, o czym nie zapomnieć w instalacji elektrycznej, uziemienie jest właśnie tym elementem.

Oznaczenia przewodów

Oznaczenia ułatwiają pracę serwisową i identyfikację poszczególnych obwodów. Warto inwestować w jakościowe oznaczenia, które nie zbledną ani nie odpadną z upływem czasu. Poprawne oznaczenie przewodów jest ważne również dla bezpieczeństwa, umożliwiając szybkie zidentyfikowanie źródła problemu podczas awarii. Dzięki oznaczeniom planowanie instalacji elektrycznej jest łatwiejsze, podobnie jak realizacja późniejszych remontów.

Nieestetyczne wykonanie

Niechlujne wykonanie instalacji może być źródłem nie tylko estetycznych, ale i funkcjonalnych problemów. Błędy instalacji elektrycznej, które wynikają z nieumiejętnego rozprowadzenia okablowania, szybko się zemszczą. Warto zwrócić uwagę na estetykę, zwłaszcza jeśli przewody będą widoczne. Dbanie o detale w trakcie instalacji zapewni nam satysfakcję z dobrze wykonanej pracy i komfort użytkowania na wiele lat.

Odpowiednie planowanie i dbałość o szczegóły są kluczem do tworzenia bezpiecznej i funkcjonalnej instalacji elektrycznej. Jeśli wyeliminujemy typowe błędy przy wykonywaniu instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym, zyskamy pewność, że nasz dom będzie miejscem bezpiecznym dla nas i naszych bliskich. Dlatego też zawsze warto konsultować się z ekspertami oraz korzystać z wiarygodnych źródeł informacji. Dbając o każdy detal, zapewniamy sobie i przyszłym pokoleniom komfort i spokój na długie lata.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 46 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-08
Wszystko ok
2024-04-26
Błędne informacje o wysyłce i zapłacie.
pixelpixel