• Darmowa dostawa

  już od 600,00 zł

 • Kod rabatowy 5% START5

  na pierwsze zakupy

 • Szeroka Gama Produktów

  Ponad 500 produktów

 • Zadzwoń: 733-377-902

  Pon-Pt 8:00 - 16:00

 • Mail: bok@elektromax.pl

  Masz pytania napisz do nas

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co robić, gdy fotowoltaikę przykrywa śnieg?

2023-11-10
Co robić, gdy fotowoltaikę przykrywa śnieg?

W sezonie zimowym posiadacze instalacji fotowoltaicznej często zastanawiają się nad jednym z najczęściej pojawiających się problemów: co zrobić, gdy pojawi się śnieg na fotowoltaice? Czy go usuwać, czy pozostawić? Czy można wtedy liczyć na efektywną produkcję energii? Jakie działania podjąć, by chronić swoją inwestycję? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Jak fotowoltaika działa zimą?

Pierwszą kwestią, nad którą warto się zastanowić, jest to, czy fotowoltaika działa w zimie. Otóż tak, działa. Chociaż słońce świeci krócej, a jego intensywność jest niższa, panele fotowoltaiczne nadal są w stanie produkować energię. W rzeczywistości niskie temperatury mogą zwiększać wydajność niektórych paneli, ponieważ przewodnictwo elektryczne poprawia się, gdy jest chłodniej - należy zadbać jedynie o rozdzielnice i inne elementy instalacyjne, chroniąc je przed zawilgoceniem. Kluczowym czynnikiem ograniczającym efektywność instalacji zimą jest nie mróz, lecz śnieg na fotowoltaice. Co z nim zrobić? Czy śnieg może uszkodzić panele fotowoltaiczne? Czy w związku z tym należy go usunąć, a jeśli tak, to czym ściągnąć śnieg z paneli? Odpowiedzi na tego typu pytania, znajdziesz w dalszej części tekstu.

Śnieg na panelach fotowoltaicznych – czy to niebezpieczne?

Z jednej strony, śnieg na fotowoltaice może prowadzić do zmniejszenia produkcji energii, ponieważ blokuje dostęp światła słonecznego do paneli. Z drugiej jednak strony, odbijający się od śniegu blask może zwiększyć produkcję energii, jeśli tylko warstwa śniegu pokrywającego panele jest naprawdę cienka.

Duża warstwa śniegu sprawia, że praktycznie zawsze falownik wyłącza się zimą. Śnieg może również przyczynić się do zjawiska zwanego "hot-spot", które może uszkodzić panel. W praktyce jednak większość nowoczesnych paneli jest projektowana tak, by wytrzymać ciężar nawet sporej warstwy śniegu. A ile śniegu wytrzyma panel fotowoltaiczny? - większość nawet do kilkudziesięciu centymetrów, ale warto skonsultować się z producentem w tej kwestii.

Panele fotowoltaiczne pod śniegiem - dlaczego falownik nie działa?

Konwertując prąd stały produkowany przez panele na prąd przemienny, który można wykorzystać w domu, falowniki są sercem każdej instalacji fotowoltaicznej. Gdy falownik wyłącza się zimą, jest to zazwyczaj konsekwencja śniegu zalegającego na panelach, ale nie zawsze.

Oczywiście jednym z głównych powodów, dla których falownik może przestać działać w zimie, są panele fotowoltaiczne pod śniegiem. Śnieg blokuje dostęp światła słonecznego do paneli, co powoduje spadek wydajności i może doprowadzić do tymczasowego wyłączenia falownika. Jednak nie zawsze jest to jedyna przyczyna nieprawidłowego działania falownika.

 • Zbyt niskie napięcie. W sytuacji, gdy światło słoneczne jest bardzo słabe (np. podczas pochmurnych dni), panele mogą nie generować wystarczającego napięcia, co skutkuje wyłączeniem falownika.
 • Uszkodzenia lub awarie. Falownik, jak każde urządzenie, może ulec uszkodzeniu. Warto regularnie sprawdzać jego stan techniczny oraz kontrolować sprawność działania innych elementów instalacji - aparatura zasilająca musi być sprawna, aby cała instalacja działała w prawidłowy sposób.
 • Problemy z siecią elektryczną. Niekiedy problem nie leży w samej instalacji fotowoltaicznej, a w sieci elektrycznej. Fluktuacje napięcia czy przerwy w dostawie energii mogą wpłynąć na pracę falownika.

Jeżeli zauważysz, że Twój falownik nie działa prawidłowo, niezależnie od pory roku, warto skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie fotowoltaiki, który zdiagnozuje problem i pomoże go rozwiązać. Jeśli falownik wyłącza się zimą, po opadach śniegu, zwykle jest to problem przejściowy, który ustąpi, gdy śnieg stopnieje.

Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym ściągać śnieg z paneli. Odpowiedź nie jest prosta. Z jednej strony, naturalne topnienie śniegu jest najbezpieczniejszą metodą, zwłaszcza że panele mają właściwości samooczyszczające. Jeżeli jednak panele fotowoltaiczne pod śniegiem znajdują się długo i nie chcesz już tracić energii, możesz zdecydować się na ręczne odśnieżanie. Warto przy tym pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Przeciwskazania do mechanicznego czyszczenia paneli:

 • Narzędzia. Nigdy nie używaj twardych ani ostrych narzędzi do usuwania śniegu z paneli. Mogą one zarysować powierzchnię paneli lub uszkodzić same moduły.
 • Chemikalia. Unikaj stosowania soli lub innych chemikaliów do topienia śniegu na panelach. Mogą one pozostawić trwałe ślady lub wpłynąć negatywnie na działanie paneli.
 • Siła. Podczas usuwania śniegu bądź delikatny. Nadmierne siły mogą prowadzić do pęknięć lub innych uszkodzeń.
 • Lód. Nigdy nie próbuj usuwać lodu z powierzchni paneli. Lód jest twardy i może łatwo uszkodzić powierzchnię paneli. Ponadto próba usunięcia lodu może prowadzić do pęknięć w panelach.

Jeśli panele są pokryte lodem i falownik wyłącza się zimą, najlepszym rozwiązaniem jest poczekanie, aż lód naturalnie stopnieje. Cieplejsze dni, promienie słoneczne czy deszcz mogą pomóc w tym procesie. Główną zasadą jest unikanie działań, które mogą zaszkodzić twojej inwestycji. Pamiętaj, że panele fotowoltaiczne są trwałe i zaprojektowane tak, aby wytrzymać różne warunki pogodowe, ale nadal wymagają ostrożności w trakcie interakcji z nimi.

Montaż fotowoltaiki w zimie - czy się opłaca?

Zastanawiając się nad tym, czy fotowoltaika może być zakładana w sezonie zimowym, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Mimo że montaż w zimie jest bardziej wymagający, a warunki atmosferyczne mogą wpływać na pracę ekipy montażowej, nie oznacza to, że jest to niewłaściwy moment. W rzeczywistości wiele firm oferuje atrakcyjne promocje zimowe, co może przynieść oszczędności. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedniego instalatora, który posiada doświadczenie w montażu w różnych warunkach pogodowych i jest w stanie zagwarantować jakość swojej pracy, niezależnie od pory roku. Panele fotowoltaiczne pod śniegiem, w pierwszych dniach po instalacji, to w praktyce żaden problem.

Instalacje fotowoltaiczne to doskonała inwestycja, nawet w sezonie zimowym. Chociaż śnieg na fotowoltaice może wpływać na produkcję energii, odpowiednie działania i wiedza pozwolą na utrzymanie efektywności instalacji na wysokim poziomie przez cały rok. Pamiętaj, by regularnie monitorować działanie swojej instalacji, dbać o nią i korzystać z porad specjalistów w razie potrzeby.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 31 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
Bardzo szybka realizacja zamówienia
2024-03-26
bardzo solidnie
pixelpixel