• Darmowa dostawa

  już od 600,00 zł

 • Kod rabatowy 5% START5

  na pierwsze zakupy

 • Szeroka Gama Produktów

  Ponad 500 produktów

 • Zadzwoń: 733-377-902

  Pon-Pt 8:00 - 16:00

 • Mail: bok@elektromax.pl

  Masz pytania napisz do nas

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Brak jednej fazy: awaria zasilania. Co zrobić?

2023-09-01
Brak jednej fazy: awaria zasilania. Co zrobić?

Instalacja elektryczna to nieodłączny element każdego domu. Jednak co zrobić, gdy nagle przestaje działać? Jak reagować na brak jednej fazy? Czy samodzielnie podjąć się naprawy, czy jednak wezwać fachowca? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Czy zdarzyło się kiedykolwiek, że niespodziewanie w domu zgasło światło, przestały działać niektóre urządzenia, a na liczniku zauważono brak jednej fazy? W przypadku takiej niespodziewanej awarii zasilania powstaje wiele pytań. Co robić w takiej sytuacji? Jak sprawdzić fazy w domu? Czy licznik pokazuje brak fazy? Gdzie zgłosić brak jednej fazy? A przede wszystkim, jak uniknąć tego typu sytuacji w przyszłości? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Awaria instalacji elektrycznej w domu: najczęstsze przyczyny

Brak jednej fazy w domu to zdecydowanie jedno z najczęstszych zjawisk, które może spotkać użytkowników instalacji elektrycznej. Przyczyną może być zarówno awaria sieci zewnętrznej, jak i problemy z samą instalacją wewnętrzną. Może to być wynik uszkodzenia kabli, niewłaściwej pracy licznika czy nieodpowiedniego działania zabezpieczeń.

Szczególnie niebezpieczne mogą być sytuacje, gdy silnik 3 fazowy ma brak jednej fazy. Jest to poważne ryzyko dla każdego urządzenia elektrycznego, które wymaga stabilnego zasilania trójfazowego do prawidłowej pracy. Brak jednej fazy w silniku 3-fazowym może prowadzić do jego przegrzewania, a nawet uszkodzenia. Dlatego tak ważne jest monitorowanie stanu instalacji elektrycznej i szybkie reagowanie na wszelkie anomalie.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że awarie sieci zewnętrznej, które powodują brak jednej fazy, są trudne do przewidzenia i kontrolowania przez domowników. Tutaj pomocne mogą okazać się systemy monitoringu i kontroli, które są w stanie automatycznie wykrywać takie sytuacje i powiadamiać o nich użytkowników.

Gdy zabraknie prądu jak sprawdzić bezpieczniki?

W przypadku awarii zasilania pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie bezpieczników. Często, awaria zasilania jest wynikiem zadziałania tych małych, ale niezwykle ważnych elementów instalacji. Każda nowoczesna rozdzielnica elektryczna natynkowa powinna być wyposażona w zestaw bezpieczników, które chronią domową sieć elektryczną przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami.

Jeżeli jednak po sprawdzeniu okazuje się, że problem tkwi gdzie indziej, jak na przykład brak jednej fazy na liczniku, sytuacja staje się bardziej skomplikowana. W takim przypadku konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Elektryk, dzięki swoim kwalifikacjom i doświadczeniu, będzie w stanie szybko i skutecznie zidentyfikować źródło problemu i zastosować odpowiednie środki zaradcze.

Dodatkowo dobrą praktyką jest regularne przeglądy instalacji elektrycznej. Dzięki temu można wykryć i zapobiec wielu problemom, zanim jeszcze dojdzie do awarii. Zasada ta jest szczególnie istotna w przypadku starszych instalacji, które mogą nie spełniać obecnych norm bezpieczeństwa.

Zabezpieczenia w instalacji elektrycznej

Ważnym elementem każdej instalacji elektrycznej są zabezpieczenia. Ich zadaniem jest ochrona przed przeciążeniem, skokami napięcia, czy też niekontrolowanymi wahaniami prądu. Tutaj z pomocą przychodzą takie urządzenia jak wyłączniki nadprądowe oraz rozłączniki izolacyjne, które zabezpieczają instalację przed skutkami awarii. Wszystkie te elementy można przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych skrzynkach, jak na przykład skrzynki metalowe. Te chronią przed czynnikami zewnętrznymi.

Właściwie dobrane wyłączniki nadprądowe chronią nie tylko przed skutkami przeciążeń, ale również przed skutkami nieprawidłowego działania urządzeń elektrycznych. Z kolei, odpowiednio dobrane rozłączniki izolacyjne chronią przed skutkami awarii sieci zewnętrznej, takich jak brak jednej fazy. Dzięki temu, nawet w przypadku awarii sieci, domowa instalacja elektryczna jest chroniona przed jej skutkami.

Ochronę domowej instalacji elektrycznej można także zwiększyć dzięki zastosowaniu systemów ochrony przeciwprzepięciowej. Dzięki nim, nawet w przypadku awarii sieci zewnętrznej, takiej jak brak jednej fazy, domowe urządzenia elektryczne są chronione przed skutkami przepięć. W tym celu, warto skorzystać z oferty dostępnej na rynku, jak na przykład ochrona przeciwprzepięciowa, która jest w stanie zabezpieczyć całą domową sieć elektryczną.

Przerwa w dostawie prądu. Kiedy samemu podjąć się naprawy?

Awaria zasilania, czy to spowodowana brakiem jednej fazy, czy innymi przyczynami, zawsze jest sytuacją niekomfortową. Czasem jednak, pomimo braku prądu, może być możliwe samodzielne rozwiązanie problemu. Przykładem może być sytuacja, gdy awaria zasilania została spowodowana przez wyładowanie atmosferyczne, które spowodowało przepięcie i wyłączenie bezpieczników. W takim przypadku, wystarczy wymienić spalone bezpieczniki na nowe i przywrócić zasilanie. Najważniejsze jest jednak, aby zawsze pamiętać o bezpieczeństwie. W przypadku braku pewności, czy umiejętności, zawsze lepiej jest skontaktować się z profesjonalnym elektrykiem.

Brak jednej fazy w domu to awaria, która może przydarzyć się każdemu. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, co robić w takiej sytuacji i kiedy zdecydować się na zgłoszenie problemu do profesjonalisty. Właściwie dobrane i zainstalowane zabezpieczenia, jak ochrona przeciwprzepięciowa, mogą skutecznie chronić przed skutkami takiej awarii, a regularne kontrole instalacji elektrycznej mogą zapobiegać wielu problemom.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 53 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-06
Próbnik działa bardzo dobrze zamówienie zrealizowane wzoro- dziękuję
2024-07-01
Wszystko prawidłowo.
pixelpixel